NORVEÇ

 

NORVEÇ VİZESİ

Önemli bilgiler :

Seyahat amaçlarına ve farklı statülere göre istenen belgelerin yanısıra Başkonsolosluk ek belgeler isteme hakkına sahiptir.

Ek belgelerden bazıları aşağıdaki gibidir :

 • Eski Pasaport ( Eğer eski pasaportlar elinizde yoksa Emniyet Müdürlüğü'nden son 10 yıla ait yurtdışı giriş çıkış dökümü ve protokol yazısı )
 • Nüfus kayıt örneği ( Tüm aile bireylerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği )
 • Davet eden şahıs ile nüfus kayıt örneği  ( Yurtdışından size davetiye göndermiş olan kişi ile akrabalık derecesini gösteren nüfus kayıt örneği )
 • Sicil gazetesi ( Ticari sicil gazetesi )

Başkonsolosluk vize onayı için yukarıdaki belgelerin dışında destekleyici farklı belgeler de talep etme hakkına sahiptir.

 • Başvuru formunda yazılan tüm kişisel veriler başvuruyu yapan kişiye ait olmalıdır (telefon numaraları dahil).

 

 

 • Yapılacak olan vize başvuru işlemlerinde ödenen vize harç bedeli ve As Visa Solutions hizmet bedelleri (gecikme, konsolosluk tarafından ret edilme veya eksik evrak nedeniyle yine konsolosluk tarafından olumsuz sonuçlanan değerlendirmelerde ) hiçbir şekilde başvuru sahibine iade edilemez.

Fotoğraf son 6 ayda çekilmiş yeni bir fotoğraf olmalıdır. Renkli baskı ve arka fon beyaz, 35-45mm ölçülerinde, yüzün açık biçimde görüneceği şekilde ve baş açık olacak biçimde (dini inanışlarından dolayı baş örtüsü kullananlar hariç) ve objektife direkt bakılarak çekilen bir resim olmalıdır. Güneş gözlüğü ile çekilmiş resimler kabul edilmemektedir. Gözlük kullananlar ise resim çekilirken, gözlük çerçevesinin gözü kapatmamasına dikkat etmelidir. Poz verirken normal bir yüz ifadesi verilmeli ve ağız kapalı konumda tutulmalıdır. Başvuru sahibi belirtilen özelliklerde bir fotoğraf getirmemişse As Visa Solutions vize işlemlerini başlatmaz ve başvuru sahibi istenilen özellikte fotoğraf temini için yönlendirilir.

 

TURİSTİK VİZE BASVURU EVRAKLARI

 • Pasaport Orjinali

 -    Son 10 yıl içerisinde alınmış, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerliliği bulunan, en az 2 boş vize sayfası (pasaportta en az iki adet karşılıklı olmak üzere boş 2 sayfa ) olan pasaport. Eski pasaporta ait son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri sayfalarının fotokopisi.

 

 • Başvuru Formu

 -    Eksiksiz olarak doldurulmuş, okunaklı, pasaport sahibi tarafından 37. madde ve son sayfadaki imza bölümü imzalanmış olmalıdır. 17. Maddeye ev adresi ve e-posta adresi birlikte yazılmalı, cep telefonu başvuru sahibine ait olmalıdır. başvuru formları mavi, siyah kalemle veya bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.

 

 • İki Adet Biometrik Fotoğraf

 -    Son 6 ay içerisinde çekilmiş, objektife direkt bakan, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin açıkca göründüğü, arka fonu beyaz, 3,5 mm x 4,5 mm olması gerekmektedir.

 

 • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Uçak bileti rezervasyon evrakının İngilizce olması gerekmektedir.

 

 • Otel Rezervasyonu -    Seyahat planının tamamını eksik gün olmadan gösteren, Birden fazla ülkeye gidilmesi durumunda tüm ülkelerin konaklama detaylarının ayrıntılı olarak belirtildiği rezervasyonlar beyan edilmelidir. Otel rezervasyonların da mutlaka seyahat eden yolcuların isimlerinin yer alması gerekmektedir. isim geçmeyen rezervasyonlar kabul edilmeyecektir.

Otel rezervasyon evrakının İngilizce olması gerekmektedir.

 

 • Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi

 -    Sigorta Tüm schengen ülkelerinde geçerli, minimum öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı, asgari poliçe teminatı 30.000€ olmalı ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.

 -    Seyahat Sağlık Sigortanızı başvuru merkezimizde yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

Seyahat sağlık sigortası poliçesinin İngilizce olması gerekmektedir.

 

Şahsi Banka Hesap Dökümü Orjinali

 -    Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalı bankadaki gişe yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabı internetten alınmış olsa dahi bankadan kaşe ve imza yaptırılmalıdır. Kişi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

Not: Kişiler banka hesapları ile birlikte kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilirler. (Kredi Kartı Ekstre eklenmesi zorunlu değil opsiyoneldir.)

Not: Norveç’te bulunacağınız her bir gün için banka hesabınızda minimum 200 TL olması gerekmektedir.

 

 • Maaş Bordrosu Orjinali

 -    Son 3 aya ait, firma yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır.

 

 • Emekliliği Gösterir Belge

 -    E-devlet internet sitesinden alınmış veya emeklilik maaşının yattığı banka hesap bankadan onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gerekmektedir.

Not: Emekli olmayanlar için zorunlu bir evrak değildir.

 

 • Masraf Yazısı

 -    Başvuru sahibinin seyahat masrafları anne, baba veya 3. bir kişi tarafından karşılanıyorsa, sponsor olan kişi seyahat süresince tüm masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçe, masrafları karşılayan kişinin çalışma ve gelir evrakları, banka hesabı ayrıca dosyaya eklenmelidir.

Masraf yazısının İngilizce olması gerekmektedir.

 

 • İşveren İzin Yazısı

 -    Çalışılan kurumdan alınmış antetli kağıda basılmış firma yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli, işveren kişinin seyahat tarihlerini ve çalışanın bu tarihlerde izinli olacağını belirtmiş olmalıdır. Dilekçe Türkçe, İngilizce veya Macarca yazılabilir.

İşveren izin yazısının İngilizce yazılması gerekmektedir

 

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi

 -    İşveren tarafından verilmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.

 

 • SGK 4a Hizmet Dökümü

 -    SGK müdürlüklerinden alınmalıdır. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.

 

 • Şirket Evrakları

 -    Faaliyet Belgesi (Son 6 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)

 -    Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketin unvan ve ortaklarının açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir.)

 -    Vergi Levhası (Güncel olmalıdır. Kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.)

 -    Şirket İmza Sirküleri (Şirket yetkilisinin bulunduğu veya şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gerekmektedir.)

 

 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

 -    Seyahatin masrafları Aile bireyleri tarafından karşılanacak ise seyahat eden kişi ile bağının kanıtlanması gerekmektedir.

 

 • Öğrenci Belgesi

 -    Okuldan alınmış ve Güncel olmalıdır.

Not: Öğrenci kartı geçersizdir.

 

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 -    Üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekmektedir.

Not: 10 yıldan eski olan nüfus cüzdanları yasal olarak geçersizdir.

 

 • Pasaport Fotokopileri

 -    Kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile pasaporttaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz fotokopisi

Not: Varsa eski pasaportta son 6 yıl içerisinde (2010 yılı itibari ile) alınmış schengen vizelerinin ve var ise halen geçerli vizelerin fotokopileri

Not: Birlikte seyahat ettiğiniz kişilerinde pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir. Seyahat ettiğiniz kişi yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterli olacaktır

 

Etiketler: NORVEÇ

Yorum Yap